Warning: Use of undefined constant register_sidebar - assumed 'register_sidebar' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/template/functions.php on line 48

Warning: Parameter 2 to title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/template/functions.php:48) in /wp-includes/feed-rss2.php on line 8
Do It Yourself – niePEŁNOSPRAWNYturysta http://niepelnosprawnyturysta.pl Kolejna witryna oparta na WordPressie Wed, 13 Nov 2019 17:26:57 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.1.18 Suszone pomidory – hit! http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/suszone-pomidory-hit/ http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/suszone-pomidory-hit/#comments Mon, 13 Oct 2014 10:44:44 +0000 http://niepelnosprawnyturysta.pl/?post_type=recipes&p=382 Pomidory – ok. 3 kg, to mniej więcej dwie blachy w piekarniku. Biorę takie jakie akurat są najtańsze 🙂

Olej – w zależności od preferencji – roślinny, oliwa z oliwek albo mieszanka.

Zioła – jakie kto sobie wymarzy i „wyczuje”. Ja dodaję tymianek, bazylię, oregano czy zioła prowansalskie.

Czosnek – po ząbku do słoiczka.

Pieprz kolorowy – po parę ziarenek do słoiczka.

Ocet i sól

 

***

  1. Pomidory pokroić na pół i wydrążyć (większe pomidory na ćwiartki). Miąższ przyda się do innych potraw.
  2. Na blachę, gdzie uprzednio kładę pergamin, rozkładam pomidory jeden obok drugiego. Odrobinę soli na każdy.
  3. DSC_0252 DSC_0250
  4. Piekarnik to ustawiam na około 100 °C. Przyznam się, że raz z termoobiegiem, raz bez i nie potrafię powiedzieć co lepiej. Zawsze suszenie trwa około 3 godzin. Zostawiam lekko uchylone drzwiczki od piekarnika. Pomidory muszą się skurczyć i dosłownie wysuszyć – stać się pomarszczone, ale nie twarde na wiór.
  5.                                DSC_0255
  6. Delikatnie przekładam ususzone pomidory do miski, polewam dwoma małymi łyżeczkami octu i dodaje zioła i mieszam.
  7. Do słoików wrzucam po ząbku czosnku, parę ziaren pieprzu i np. łodygę z listkami bazylii, a następnie DSC_0254pomidory. Uwaga nie za ciasno, bo po wlaniu oleju większą swoją objętość.
  8. W garnku podrzewam olej i zalewam słoiki. Zakręcam i szybko odwracam „do góry nogami” by się zassały.

 

Tak odwrócone słoiki powinny postać kilkanaście godzin i następnie będą gotowe do spożycia.

***

]]>
http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/suszone-pomidory-hit/feed/ 1
Miks przypraw typu „vegeta” http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/miks-przypraw-typu-vegeta/ http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/miks-przypraw-typu-vegeta/#respond Sat, 06 Sep 2014 11:37:50 +0000 http://niepelnosprawnyturysta.pl/?post_type=recipes&p=319 Czy nie lepiej zrobić samemu tę popularną przyprawę, w szybki i łatwy sposób, zamiast kupować naszprycowany chemią i sztucznymi składnikami gotowy produkt? Zobaczcie jakie to proste.

PicsArt_1410000854250

*  *  *

Do miksera wrzucamy:

– 100 gr suszonych warzyw

– 4 łyżeczki soli

– 4 łyżeczki kurkumy

– po 1 łyżeczce:

  • Cebuli granulowanej
  • Czosnku granulowanego (jeśli brak w sklepie dwóch powyższych produktu bez dodatków np. glutaminianu itp., pomińmy te składniki)
  • Papryki słodkiej
  • Zmielonego czarnego pieprzu
  • Lubczyku – można zamienić na natkę pietruszki lub dodać oba składniki.

Miksujemy do czasu osiągnięcia sypkiej jednolitej masy i gotowe!

*  *  *

]]>
http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/miks-przypraw-typu-vegeta/feed/ 0
Aromatyczne podróże – które przyprawy lubą ryby http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/aromatyczne-podroze-ktore-przyprawy-luba-ryby/ http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/aromatyczne-podroze-ktore-przyprawy-luba-ryby/#respond Sat, 06 Sep 2014 11:24:42 +0000 http://niepelnosprawnyturysta.pl/?post_type=recipes&p=316 Przyprawy i zioła w każdej kuchni odgrywają kluczową rolę. Bez nich nie byłoby magii kolorów potraw czy wyjątkowej woni, podkreślającej smak wielu dań. Na polskim rynku dostępne są już właściwie wszystkie możliwe aromatyczne dodatki , a także coraz częściej ich wariacje czyli gotowe mieszanki kilku przypraw.

O ile każdy wie, jak standardowo doprawić sos boloński tudzież, że fasolka po bretońsku potrzebuje mariażu ziół wspomagających trawienie, to już większy problem stanowi doprawianie (nie standardowe – cytryną czy rozmarynem) ryby.

Przygotowując rybę stajemy przed  dylematem – co można byłoby dodać, aby smak był inny, ciekawszy, wyrafinowany, ale nie przesadzony. W pierwszym odruchu wydaje się, iż z doprawianiem ryby jest problem, a przede wszystkim niewielki wybór. Otóż nic bardziej mylnego. W poniższym zestawieniu chciałbym zaprezentować przyprawy i zioła, które doskonale czują się w towarzystwie ryby. Sposób ich stosowania jest oczywiście zależny od potrawy. Możemy rybę natrzeć, zamarynować, dodać przyprawę do sosu podawanego z rybą bądź po prostu posypać/skropić potrawę tuż przed podaniem.

Cytryna – najbardziej oczywista kompozycja to skropienie ryby kilkoma kroplami świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Można również dodawać go przed i w trakcie przygotowywania potrawy rybnej. Cytryna pozbawia rybę morskiego lub mulistego zapachu i sprawia, że jest delikatniejsza w smaku.

Lemon grass – czyli trawa cytrynowa. Gatunek trawy z dalekiego wschodu. Idealna do ryby zapiekanej.

Cebula – podobnie jak cytryna, pozbawia ryby niepożądanego zapachu. Co prawda to nie przyprawa czy zioło, to jednak warto o niej wspomnieć, gdyż świetnie nadaje się do ryb gotowanych, duszonych i zapiekanych.

Czosnek – jeszcze jedno warzywo. Warto nim natrzeć rybę. Do ryb duszonych i sosów.

bRozmaryn – najczęściej stosowany do ryb tłustych – grillowanych i pieczonych.

Koper – jeden z podstawowych sposobów doprawiania ryb. Pasuje właściwie do większości rodzajów tego mięsa. Niezbędny również do raków. Świetnie pasuje jako składnik sosu śmietanowego podawanego np. do łososia.

Estragon – do wszelkich smażonych ryb (należy mięso natrzeć). Pasuje idealnie także do skorupiaków.

Bazylia – gdzież się jej nie używa… do ryb również – przed smażeniem, do marynat i wywarów lub sosów pomidorowych podawanych do ryby.

Tymianek – tak do ryb pieczonych, smażonych jak i duszonych.

Majeranek – używany czasami do nacierania ryb morskich – śledzi czy flądry, ale również do małż i raków.

Curry – klasyczna mieszanka przypraw. Nadaje się do ryb duszonych i smażonych.

Natka pietruszki – do wszelkiego rodzaju ryb. Można posypywać nią przyrządzone już ryby. Idealna także do ryb duszonych i pieczonych.

Pieprz kolorowy i biały – nadaje się do wszelkiego rodzaju ryb, po każdą postacią. Najlepszy jest pieprz biały – delikatniejszy w smaku i mocno aromatyczny.A

Papryka ostra i słodka – pasuje do ryb smażonych, pieczonych i duszonych.

Mięta – do ryb pieczonych. Dobrze także komponuje się jako posypka czy dekoracja gotowych dań rybnych.

Szałwia – doprawianie przed smażeniem.

Cząber – nadaje się przede wszystkim do marynat rybnych.

Kminek – do nacierania ryb.

Do zup rybnych – prócz standardowych „zupnych” przypraw jak liść laurowy, ziele angielskie i pieprz czarny, idealnie do zup nadają się kolendra, lubczyk, a także gorczyca (tak biała jak czarna).

 

 

]]>
http://niepelnosprawnyturysta.pl/recipes/aromatyczne-podroze-ktore-przyprawy-luba-ryby/feed/ 0