niePEŁNOSPRAWNY turysta

O mnie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Łukasz Hećman. Prawnik. Doktorant. Fascynat sportu. Kiedyś sportowiec-bramkarz, dziś niepełnosprawny na wózku. Tu przede wszystkim podróże – małe i duże.  Nie koniecznie dalej, może być całkiem bliziutko.

Po co w ogóle kolejny blog podróżniczy?

Niektórym wydaje się, że zwiedzanie na wózku inwalidzkim jest niewykonalne. Bzdura! Ograniczenia są tylko w głowie. Co prawda nie bezpodstawny jest pogląd,  że na swej drodze można spotkać wiele utrudnień, czasem nie do przeskoczenia, ale świat jest na tyle duży, że można wybrać coś „zamiast”.

Strona powstała przede wszystkim dlatego, że wyjeżdżając gdziekolwiek staram się znaleźć jakieś informacje o udogodnieniach lub problemach mogących, mnie jako „wózkowicza”, na miejscu spotkać. Do jakich atrakcji turystycznych mogę wejść, do jakich nie. Jakie przysługują zniżki. Przy każdym wyjeździe problem powraca…brak jakikolwiek informacji lub informacje naprawdę mega ogólnikowe. Po którymś razie postanowiłem sam zająć się tematem i przekazywać, empirycznie sprawdzone u źródła informacje. Mam nadzieję, że ktoś z nich skorzysta lub uaktualni, a może także podzieli się ze mną swoimi doświadczeniami, do czego gorąco zachęcam.

niePEŁNOSPRAWNYturysta.pl ma przekazać innym, żądnym podróży niepełnosprawnym, moje przeżycia związane z przeszkodami, które można napotkać w konkretnych zakątkach Polski i świata poruszając się wózkiem inwalidzkim, ale i wskazać gdzie i dlaczego warto się wybrać. No i przede wszystkim zaszczepić chęć podróżowania, pokazać, ŻE SIĘ DA!

Na marginesie chciałby zaznaczyć, że pomysł strony zrodził się w 2014 r., tak naprawdę więc dopiero wycieczki od roku 2014 są odbywane bardziej świadomie pod kątem przygotowania ich opisu zgodnie z misją strony. Proszę więc o nieco wyrozumiałości w stosunku do opisów wcześniejszych wypraw 😉 .

DSC_0401Moją „działalność” blogową zauważyło kilka mediów ogólnopolskich. Byłem zapraszany m.in. do Dzień Dobry TVN Zielone Drzwi czy na spotkanie podróżnicze „PÓŁNOC POŁUDNIE” (z którego relację zobaczyć można na Pomorska TV), gdzie opowiadałem o swoich wózkowych eskapadach.  Kliknijcie i zobaczcie sami.

O moich podróżach można także przeczytać na łamach portalu niepełnosprawni.pl w dziale „Opinie”.

Gwoli wypełnienia zakładki, zgodnie z jej nazwą, pozwolę sobie jeszcze na kilka słów o sobie w innej materii.

Mottem, które jest moją życiową wskazówką, jest paremia św. Augustyna „Póki walczysz jesteś zwycięzcą.” Proste i niebywale prawdziwe. Realizując powyższe, staram się w życiu nie poddawać i spełniać marzenia – wymarzone studia, ciekawa praca, ale i samorealizacja w zakresie szeroko pojętego pisania – moje publikacje można znaleźć w fachowych periodykach jak Studia Europejskie[1], a także w Rozprawach Ubezpieczeniowych, Rzecznika Ubezpieczonych i Fundacji Edukacji Ubezpieczeniowej[2] – gdzie można odszukać m.in. porady, mające na celu ułatwienie dochodzenia należnego odszkodowania bez pomocy prawnika. Moje publikacje można także przeczytać na stronach portalu zajmującego się bezpieczeństwem ruchu drogowego (dział prawo)[3]. Miałem także przyjemność współtworzyć i pisać dla największego chyba obecnie, portalu polskich tifosi klubu AC Milan[4].

Tak doszedłem do jeszcze jednej mojej ogromnej pasji – sportu. Od najmłodszych lat moje serce jest czerwono-czarne, a po zapuszczeniu korzeni w Gdańsku, podzieliło się także na biało-zielone barwy.

Kiedyś bramkarz piłki ręcznej i nożnej, dziś aktywny kibic wielu dyscyplin. Sport na hali czy stadionie, nie ważne czy jest to piłka nożna, siatkówka czy MMA, to wyjątkowe przeżycie!

Kontakt w każdej sprawie związanej z portalem: kontakt@niepelnosprawnyturysta.pl

Portal na FACEBOOK’u   https://www.facebook.com/niepelnosprawny

Mój twitter   https://twitter.com/lukahecman

Instagram: profil niepelnosprawnyturysta.pl dostępny też na instagramie.

 ∗∗∗

[1] Tom XX 1-4/2010 „Profil kryminologiczny chuligana stadionowego”
[2] nr 15 (2/2013) pt. „Brak śladów włamania a kradzież z włamaniem w umowie ubezpieczenia” http://rzu.gov.pl/pdf/zeszyt15_net.pdf oraz nr 14 (1/2013) pt. „Stan drogi a odpowiedzialność zarządcy dróg” http://rzu.gov.pl/pdf/zeszyt14_net.pdf
[3] http://www.brd24.pl/category/prawo/
[4] Przykładowy tekst, który zresztą znalazł swoje miejsce w przypisach hasła AC Milan, w wikipedii tutaj http://www.acmilan24.com/pages/id/182/Herbert_Kilpin.htmlKomentarze

monica w dniu 6 marca 2016o12:45 Odpowiedz

trzymam kciuki i podziwiam !!! czekam na dalsze posty i informacje dające wózkowiczom nadzieję , i będące wielkim ułatwieniem w planowaniu podróży !!!

niePEŁNOSPRAWNYturysta.pl w dniu 6 marca 2016o19:56 Odpowiedz

Miód na serce! 🙂 Dzięki, kolejne wyjazdy i wpisy przed nami!

Anna Sierant-Giec w dniu 22 maja 2018o12:13 Odpowiedz

Szanowny Panie,
kontaktuję się z Panem w imieniu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.
Na wstępie chciałam przekazać wyrazy podziwu dla Pana pracy i jakości publikacji. Zamieścił Pan na swoim blogu w 2014 i 2015 roku posty dotyczące dwóch obiektów muzealnych w Gdańsku- Muzeum Narodowym i Europejskim centrum Solidarności. Czy w niedalekiej przeszłości odwiedził Pan może Trójmiasto i mógłby Pan podzielić się uwagami dotyczącymi jego przystosowania do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich?
Pozdrawiam serdecznie
Anna Sierant-Giec
501-545-366

Dodaj komentarz