Warning: Use of undefined constant register_sidebar - assumed 'register_sidebar' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /wp-content/themes/template/functions.php on line 48

Warning: Parameter 2 to title_like_posts_where() expected to be a reference, value given in /wp-includes/class-wp-hook.php on line 286
 niePEŁNOSPRAWNY turysta

niePEŁNOSPRAWNY turysta

Szybki rzut oka na Disneyland Resort Paris – Paryż, Francja

DSC_0253

10.09.2014 r.

    Disneyland Resort Paris, to miejsce MA-GI-CZNE! Nie wierzę, że komukolwiek kto tam był, emocje pozwalały tego dnia zasnąć. Chyba, że z wyczerpania

Bilety

Uwaga na pośredników w Polsce i to również tych oficjalnych. Gdy zadaliśmy pytanie odnośnie poruszania się osób niepełnosprawnych i biletów, nie uzyskaliśmy za wiele informacji. Tak naprawdę, w porównaniu do tego do zastaliśmy na miejscu, informacje od pośrednika były zerowe.

Powiedziano nam, że nie są wstanie udzielić konkretnych informacji odnośnie biletów dla osób niepełnosprawnych. Jednocześnie namawiając na zakup z 10% zniżką, z uwagi na 20-lecie istnienia Parku. Zaryzykowaliśmy i nie kupiliśmy ze wspomnianą zniżką. Na miejscu okazało się, że ja wchodzę za darmo, a opiekun ze zniżką. To kolosalna oszczędność, gdyż jeden bilet całodniowy, do jednej części parku (są dwie) to koszt ok. 70 euro.  Dodatkowo należy udać się do budynku administracji w celu uzyskania specjalnej legitymacji. Dzięki niej, można wchodzić na każdą z atrakcji bez stania w kolejce (od drugiej strony z reguły), co wiąże się czasem z zaoszczędzeniem  ok. 40 min.  Legitymacja uprawnia do wejścia z inwalidą naraz 3 osób  – nasza wycieczka akurat tyle liczyła, więc radość była podwójna.

Przystosowanie

Cały Park jest w pełni przystosowany. Alejki płaskie o dobrym podłożu, łazienki dostępne i przystosowane, podobnie jak restauracje. Każda z atrakcji posiada specjalne oznaczenie czy może z niej skorzystać osoba niepełnosprawna (w praktyce takich miejsc niedostępnych jest dosłownie parę np. Piotruś Pan – bez uszczerbku na rozrywce) czy np. jest niedostępna dla osób o wzroście poniżej 130 cm. Wszystkiego dowiemy się przy wejściu na obiekt.

Konkrety rozrywkowe

W tym miejscu wypada przedstawić kilka atrakcji, które są konieczne do zobaczenia/przeżycia, ale właściwie takie są wszystkie. Każda ma swój niepowtarzalny urok, więc chociaż po dwa zdania o kilku…

 DSC_0248Space Mountain to najbardziej hard core’owa kolejka symulująca podróż w kosmos. Dodatkową atrakcją jest wszechogarniająca ciemność przecięta jedynie światłami planet i gwiazd. Skok adrenaliny murowany.

Piraci z Karaibów to najciekawsza i najbardziej chyba dopieszczona atrakcja. Zresztą kinowy film powstał na podstawie tejże atrakcji, a nie odwrotnie. Płynie się łodzią po podziemnych korytarzach, obserwując to, co dzieje się wokół nas. Uwaga – najbardziej oblegane miejsce, trzeba rezerwować wejście. Jako dodatkowa atrakcja – spacer po Jaskiniach Davy’go Jonse’a.DSC_0278

Moim ulubionym miejscem była kolejka Wild Wilde West, startująca z jednego brzegu, przejeżdżająca pod wodą na wyspę, gdzie zaczynał się roller coaster. Oprócz tego IXX wieczny Dom Strachów – specjalny wózeczek przewozi nas po domu nieżyjącej już narzeczonej (ładnie zrobiona historia, choć niezbyt straszna).

Świetne zrobiony jest też zamek Śpiącej Królewny. Winda zabiera nas na róże poziomy fortu, gdzie możemy usłyszeć „królewskie” chrapanieDSC_0292 lub podziwiać wielkiego, ruszającego się smoka, mieszkającego w podziemiach zamku.

Atrakcji jest zbyt wiele by wszystko opisać, ale na pewno jednak warto próbować zaliczy jak najwięcej. Przejechać się kolejką Indiany Jones’a, przespacerować labiryntem Alicji z Krainy Czarów (faktycznie można się zgubić, a na spacerujących czekają niespodzianki), korytarzami statku Kapitana Nemo czy uliczkami miasta Alladyn’a, pozwolić zabrać się komicznym autobusem w świat Gwiezdnych Wojen, a także zerknąć na chwilę do kina, by zobaczyć jak powstawał pierwszy film 3D. Jedyną zabawą, która nie do końca nas usatysfakcjonowała był Buzz Astral – strzelanka, ale raczej dla młodszych dzieci.

DSC_0313 DSC_0298

Codziennie o godzinie 19 odbywa się parada postaci Disneya. Myszka Mickey i spółka, w wielobarwnym korowodzie, przemierza przez cały obszar Parku, tańcząc i pozdrawiając zgromadzonych turystów.DSC_0307 Na Mickey’a czy Mini, zresztą tak jak na Kaczora Donalda czy psa Pluto, można także natknąć się po prostu przechadzając się dróżkami resortu.

Kulminacyjną atrakcją i prawdziwą bombą, wisienką na torcie, creme de la creme jest DSC_0324wieczorny pokaz kończący dzień zabaw i harców. O 22 drugiej, gdy zapada zmrok, wszyscy zmierzają w kierunku zamku Śpiącej Królewny. Na jej murach wyświetlana jest 30 minutowa historyjka, w której udział biorą różne postaci Disneya. Spektakl, w którym główne role grają ogień i woda, a na koniec urzekający pokaz sztucznych ogni, przebija wszystko. Myślę, że warto było zwiedzić disnejowski park chociażby dla samego show. Wątpię, iż coś przez najbliższe lata będzie w stanie przebić to co tam zobaczyłem.

Z wszystkich tych atrakcji może spokojnie skorzystać osoboa niepełnosprawna, jeśli tylko jest w stanie przesiąść się do wagonika czy na fotel w kinie.

DSC_0257Warto odwiedzić Disneyland Resort Paris by znów, choć przez chwilę, poczuć się dzieckiem. Dzieci natomiast, to Wam gwarantuję, oszaleją z radości. Niepowtarzalna rozrywka, na najwyższym poziomie. A przecież to relacja tylko z jednej części Parku…

Ps. By zobaczyć filmiki z przejażdżki po bezkresnych wodach Karaibów czy kończącego dzień show, zachęcam do pogrzebania na youtube.

Data odwiedzin: 06.05.2013 r.

∗∗∗



Komentarze

Katarzyna Łuczak w dniu 10 kwietnia 2016o15:44 Odpowiedz

Dzień dobry, czy mogłabym bliżej uzyskać informację na temat niepełnosprawnych w Disneyland? Chodzi mi głównie o informacje dotyczące orzeczenia…czy musi być one przedstawione na miejscu, jeśli tak to proszę mi napisać jaki język obowiązuje w tłumaczeniu orzeczenia? Czy może wystarczy nasze polskie pismo? Czy wszyscy niepełnosprawni wchodzą gratis do parku i jak zadbać o to wejście? Ja jako opiekun muszę przedstawić jakieś dokumenty? Córka jest lekko upośledzona z ograniczeniem koordynacyjno-ruchowym. Proszę o info, bo w maju tego roku wybieramy się do parku i chciałabym wiedzieć jak najwięcej. 🙂

niePEŁNOSPRAWNYturysta.pl w dniu 11 kwietnia 2016o12:17 Odpowiedz

Ja wchodziłem, przedstawiając kartę parkingową osoby niepełnosprawnej. Opiekun nie musiał nic przedstawiać. Przy zakupie biletów trzeba poinformować, że jest się z osobą niepełnosprawną. Warto pamiętać także o wyrobieniu sobie na miejscu, już po wejściu na teren parku specjalnej karty, o której piszę w tekście. Ona jest sprawdzana przy wejściu na konkretną atrakcję i daje możliwość wejścia bez kolejki.

Dodaj komentarz